Zihin Haritası Nedir - Faydaları - Yararları - Avantajları
Zihin Haritası Tekniği ve Yararları
30 Ekim 2017
Zihin Haritası Çalışma Rehberi - Çalışma Yöntemleri
Zihin Haritası Çalışma Rehberi
15 Kasım 2017

Zihin Haritası Tekniği ile Serüvenim

Zihin Haritası Tekniği - Burak Seyman

Hukuk Fakültesi öğrenimim boyunca klasik notlar almak yerine zihin haritaları oluşturdum, doğru. Bu haritaları oluşturmak, içindeki bilgileri anlaşılır hale getirmek çok fazla zamanımı aldı; bu da doğru. Ancak bu kadar kısa bir hikâyesi yok bu serüvenin, daha çetrefilli ve can yakan yanları da var. Nedir merak ediyorsanız anlatmaya başlıyorum.

1. Zihin Haritası Tekniğini Nasıl Keşfettim?

2015 yılıydı, ben de henüz 1. sınıf hukuk öğrencisiydim. Ankara’da ne kadar etkinlik varsa gider, ne öğrensem kâr diye düşünerek bilgi arayışımı sürdürürdüm. O zamandan kalan etkinlik katılım sertifikalarına baksanız hiç okula gitmedin mi diye soracak olursunuz. Okula da gittim ancak yalnız sevdiğim dersleri dinlemek için. Yeri gelmişken söyleyeyim, 1. sınıftaki dersleriyle bana güçlü bir vizyon çizen Prof. Dr. Mehmet Yüksel hocama rahmet diliyorum.

İşte bu dönemde ablam bir mesaj attı ve dedi ki ‘‘ODTÜ’de herkese açık Dönem Arası Seminerleri adında bir etkinlik düzenleniyor, git buna faydalı olur.’’ Araştırdığımda gördüm ki bu, tam beş gün boyunca süren bir etkinlik; yetmiş seminer oturumu ve dört kısa süreli eğitim (workshop) var. Hem de benim Ankara’ya döndüğüm vakitlerde düzenleniyor, kaçırır mıyım? Arkadaşımla beraber programı inceledik, oturumların planını yaptık ve etkinliğe katıldık.

ODTÜ DAS 2015 Zihinler Fora - Zihin Haritalama Tekniği ile Öğrenmeyi Öğrenelim

İşte ne olduysa bu etkinlikte oldu. Programda yeşil olarak işaretlediğim kısımda ‘‘Zihinler Fora: Zihin Haritalama Tekniği ile Öğrenmeyi Öğrenelim’’ başlıklı oturum dikkatinizi çekmiştir. Bu oturum yaklaşık 40 dakika sürdü ve bir önceki yazımda bahsettiğim gibi detaylarıyla beraber zihin haritası tekniği anlatıldı. Sunumu yapan Akın Kağan Akçalı hocama teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. O günden başlamak üzere sadece not alma tekniğim değil düşünme tarzım dahi değişti.

2. Haritalamayı Nereden Öğrendim?

Ders dönemi geldi ve hukuk derslerinde notlar almaya başladım. Arkadaşlarım bilir, ben hukuk eğitimim boyunca hep tablet üzerinden not aldım, tablet üzerinden çalıştım. Tablet kullanmanın avantajı bütün notların dijital ortamda saklanması, paylaşılması ve düzenlenebilmesiydi. Derslere gidip geldikçe notlar birikiyordu, bir yandan da ders kitaplarını takip ediyordum.

Sınav dönemine yaklaşınca anladım ki artık zihin haritası tekniğini uygulama başlamalıyım. Bunun için öncelikle internet üzerinden hızlı bir araştırma yaptım. Ardından App Store üzerinden bütün zihin haritası uygulamalarını indirdim ve her birini teker teker farklı derslerde denedim. Hangisi en yararlı olursa onu kullanmaya karar verecektim. Birkaç günlük deneyim sonrası, iMindMap adındaki uygulamanın en doğru tercih olacağını düşünerek uygulamayı kullanmaya, kullanırken de öğrenmeye başladım.

Tablet Üzerinden Zihin Haritası Hazırlamak

Evet, herhangi bir yerden eğitim almadım hatta bu konuya ilişkin bir kitap dahi okumadım. Bundan dolayı bu tekniğin bazı kurallarına uymamış olabilirim (ki öyleymiş, sonradan öğrendim). Deneme-yanılma-öğrenme usûlüyle yavaş yavaş ancak biraz da can sıkıcı bir şekilde ilk haritalarımı hazırladım.

3. İlk Denemeler ve Sonrası

İlk haritalarda internetten öğrendiğim gibi tekniği uygulamaya çalıştım. Konuyu merkeze koydum, alt başlıkları ayrı çubuklar/dallar ile merkezin etrafına dizdim, anahtar kelimeler kullanarak 3 kelimeden fazla yazı olmayacak şekilde bilgileri yerleştirdim. Ancak bir şeyler ters gidiyordu. Sınava hazırlanırken önce tabletten notlarımı çalışıyor, sonra zihin haritasına bakıyor, daha sonra da ders kitabından çizdiğim yerlere göz gezdiriyordum.

Bu süreç bir süre sonra yorucu olmaya başladı ve şöyle bir deneme yaptım: Derste tuttuğum notları, 3 kelime kuralına uymadan ve anahtar kelimeler kullanmadan, oluşturduğum dalların sonuna dikdörtgen baloncuklar içinde ekledim. Elimde ne kadar not varsa hepsini, daha önce ders kitabına bakarak oluşturduğum zihin haritasına doldurdum tabiri caizse. Bunu yaptıktan sonra gördüm ki, sadece zihin haritası üzerinden çalışarak bütün konuya hâkim olabiliyorum ve bu muhteşem bir şey.

Zihin Haritası

Bütün bilgileri içine sığdırdığım bir harita

Evet, adına zihin haritası deniyor ancak uyguladığım konsept farklı. Daha önce böyle bir deneme yapan oldu mu bilmiyorum. Gerçek zihin haritasından farkını anlatmak kolay olsun diye de artık bu konsepte ‘‘Zihin Haritası +’’ diyorum. Buradaki ‘‘+’’ zihin haritasının içine sadece hatırlatıcı unsurların değil, hatırlanması gereken hususun tamamının yerleştirildiği anlamına geliyor.

Bu konsept güzel sonuçlar getirdi, öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırdı. Sınavlarda soruyu gördüğümde cevabın hangi haritanın hangi kısmında olduğunu hatırlıyor ve öğrendiğimin aynısını yazıyordum. Bu teknikle çalışmaya başlamamla beraber sınavlardaki başarım da yükseldi. Ancak bazı sorunlar da ortaya çıktı. Örneğin birçok bilgiyi bir haritaya sığdırmaya çalışırken dalları birbirine giren ve anlaşılması zor haritalar oluştu.

Zihin Haritası

Hayli karmaşık olan bir zihin haritası

4. Sorunlar ve Çözümler

Hem ders notlarımı hem de kitaptan öğrendiklerimi haritaya geçirmem gerekiyordu. Derslerde tablet üzerinden not alarak bu bilgilerin bir kısmını dijital halde ediniyordum. Ancak esas zorlu kısım, kitaplarda okuduğum metinlerin düzenlenebilir, kopyalanabilir olması için dijital bir platforma aktarılması işiydi. Bu işi uzun bir süre boyunca, önümdeki kitaptan okuduklarımı tablet üzerinden yazarak halletmeye çalıştım. 1. sınıfta derslerim az olduğundan bu işe vakit ayırabiliyordum ancak 2. sınıfa gelince işler biraz değişti.

Zihin Haritası Dijital Platform

2. sınıfta üstten aldığım derslerle beraber on tane zorunlu üç tane seçmeli dersim vardı. O kadar yoğun bir dönemdi ki seçmeli derslerden birini derse devam edemediğimden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Bu dönemde kitabı okuyup tablet üzerinden yazmak bir hayli yük oldu. Bir ara zihin haritası oluşturmayı bırakıp sınıfta çıkarılan notlardan mı yararlansam diye bile düşündüm.

İşte o dönemde tabletin klavyesindeki tuşları kullanırken birden yanlışıkla ‘‘dikte’’ adındaki özelliği çalıştıran tuşa bastım. Evet, mucize o an gerçekleşti. 🙂 Fark ettim ki kitabı sesli olarak tablete okursam, tablet bu sesi mikrofon yardımıyla veri olarak alıyor ve bu veriyi de karşıma metin olarak çıkarıyordu. Benim için muhteşem bir imkândı, çünkü çalışmamın neredeyse tamamını kitaptaki metinleri tablete aktarmakla geçiriyordum. O günden sonra kitaptaki metinleri okuyarak tablete geçirmeye başladım.

Zihin Haritası Hazırlama - Dikte Özelligi

Dikte özelliğini keşfetmiştim ancak bu yöntemle dahi kitaptaki bilgileri aktarmak çok vakit alıyordu. Hem birçok dersim vardı hem de bazı zamanlar kitabı seslendirecek bir ortam bulamıyordum. Bir süre sonra günün belirli zamanlarında hiçkimsenin olmadığı yerler keşfettim ve çalışmalarımı buna göre planladım. Genellikle sabahları 06.00 gibi uyanarak kaldığım yurttaki çalışma salonuna gidip okuma yapıyordum. Ders kitabından 10 sayfalık bir bölümü tablete geçirmek 1 saatimi alıyordu.

Bu süreç içerisinde iMindMap programının ücretsiz sürümü ihtiyaçlarımı karşılamadığından kırk liraya yakın bir ücret ödeyerek tam sürüme geçiş yaptım. Bu sürüme geçtikten sonra uygulamanın daha fazla özelliğini daha verimli bir şekilde kullanarak daha nitelikli haritalar ortaya çıkarmaya başladım. Göze daha güzel görünen, küçük ekranlı telefonlardan dahi karıştırmadan okunabilecek ve çalışılabilecek haritalar ortaya çıktı.

5. Ve Zihin Haritalarını Paylaştım

Zihin Haritaları Paylaşım - Google Drive
Kullandıkça öğrendiğimden zaman geçtikçe daha güzel haritalar ortaya çıkıyordu. Daha önceleri ‘‘ben haritadan çalışamıyorum, çok karışık geliyor’’ diyen arkadaşlarım zamanla haritaları beğendiler. Fakültenin son senesinde oluşturduğum haritaları Google Drive’a aktardım ve arkadaşlarımın erişimine açtım. Birçok arkadaşım haritaları çalışarak daha başarılı olduğunu söyledi, bu da beni motive etti ve bu işi ciddiye almama vesile oldu.

Ardından daha fazla kişinin yararlanması için haritaları bu site üzerinden herkesin ulaşabileceği şekilde kamuya açık hale getirmeye karar verdim. Tabi ki son dönem haritaları bahsettiğim gibi özenle düzenlenmiş ve kolay anlaşılır olduğundan onları hemen paylaştım. Ancak tekniği henüz öğrendiğim zamanlardaki haritaları yeniden düzenlemeliydim, çünkü gerçekten karışıklardı. Bu yüzden bazı haritaları yeniden düzenlemeye başladım. Şimdi bütün haritaları yeniden okuyor, bazı bölümleri düzeltip bazı bölümleri çıkarıyorum.

SONUÇ

Hukuk Zihin Haritası Arşivi - Burak Seyman
Zihin haritası tekniğini bir etkinlikten tevafuken duymuş biri olarak, yaptığım çalışmalar sonucu ortaya büyük bir arşiv çıktı. Bu arşiv yüzlerce saatlik vaktin ve emeğin bir ifadesi. Arşivdeki tüm haritalara erişim
tamamen açık ve ücretsiz. Arşivin temel hedefi ise hukuk öğrencilerine faydalı olabilmek.

1. sınıftayken not istediğim bir arkadaşımın ‘‘ben sana güvenmiyorum, notları herkesle paylaşacak gibi duruyorsun’’ demesi hâlâ aklımda. Aynı bölümde okuyan öğrencilerin not bencilliği yapmasının tersine not paylaşımı yapması gerektiğini düşünüyor ve şunu ekliyorum:
Haritaları elinizden geldiği kadar fazla kişiye ulaştırın, herkesle paylaşın, herkes alabileceğini alsın.
Daha kaliteli hukukçular muhakkak daha sağlıklı bir toplumu getirecektir.

İyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

 

10 Yorumlar

 1. rana Saygin dedi ki:

  Sayısal bir bölümden sonra ikinci universite olarak hukuk okuyorum. Çok fazla teptik bilgi yuklenen bir bölüm.Evliyim çocuğum var ve ayrıca mesleğim var yani çok fazla sorumluluğun var. Böyle birseye ihtiyacım vardı. Çok begendim. Elinize saglik

  • Burak Seyman dedi ki:

   Rana hanım, haritaları beğendinize sevindim, umarım yardımcı olur ve yükünüzü bir miktar hafifletir. Ben de sizin gibi ikinci bir lisans bölümünde okuyorum ve yaşadığınız zorluğu kesinlikle anlıyorum. Güzel yorumunuz için teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 2. Ali Gürcan dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Bu ilham verici yazı için teşekkürler.

  Ipad’in hangi modelini kullanıyorsunuz acaba ?

  Ipad pro almayı düşünüyorum son zamanlarda. Daha çok akademik amaçlarla almak niyetindeyim. Apple pencil ve notability bu konuda çok büyük bir avantaj gibi duruyor. Aynı zamanda bir bilişimci olarak bu konuya ilişkin fikirleriniz nelerdir?

  Sevgiler

  • Burak Seyman dedi ki:

   Merhaba Ali hocam, teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Ben 2014’ten beri iPad Mini 2/128gb kullanıyorum ve şuana kadar bu cihazla her türlü işimi gördüm.
   İPad Pro konusuna gelirsek, kanaatimce Apple bu konuda epey bir yalpaladı. Bildiğim kadarıyla önce 12.9” ekran boyutuyla tepsi gibi bir iPad Pro çıkardı, o çok satmadı, üzerinden çok geçmeden neredeyse aynı özelliklerde 9.7” ekran boyutuyla yeni bir İPad Pro tanıttı. Sonra 9.7” olan modeli yenileyip 10.5” ekran ve daha ince çerçevelerle yeniden piyasaya sürdü. Kanaatimce bunlar arasında en doğru tercih hem işlemci gücü hem ekran ve ses kalitesiyle iPad Pro 10.5” olur.
   Ancak daha önce tablet kullandıysanız bilirsiniz, sanal klavyede yazmak bilgisayarda yazmak kadar kolay olmuyor. Buna benzer şekilde Apple Pencil kullanımı normal kalem kullanımı baz alındığında ne kadar verimli ve rahat olur bilemiyorum. Kalemin fiyatının da 450 TL olduğunu düşünürsek, en azından bir 15-20 dakika kalemi kullanıp emin olmadan satın almayın derim. Hatta imkanınız olursa İPad Pro’yu kalemi ile beraber bir hafta kiralayıp kullanın. Ben de tabletimi değiştirip Lenovo Yoga Book alacaktım hem çizim hem de rahat kullanım için ama cihazı kendim bizzat kullandığımda hiç memnun kalmadım.
   Benden bu kadar, iyi çalışmalar.

 3. N.Ceren KORKMAZ dedi ki:

  Sadece beğendim , elinize sağlık demek yetersiz kalacaktır. Daha sağlıklı bir toplum adına yaptığınız bu paylaşım olağanüstü . Teknik açıdan da muhteşem. İnceledikçe imrendim,imrendikçe meslektaşımın bu çabasına hayran kaldım. Başarı dolu verimli yıllar sizinle olsun , sağlıcakla kalınız

  • Burak Seyman dedi ki:

   Takdiriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bu çalışmadan en iyi faydalananlar bunun değerini en iyi bilenler olacaktır, ne mutlu size, eğitim ve iş hayatınızda başarılar dilerim.

 4. Şeyhmus yıldız dedi ki:

  Merhaba hocam hukuk derslerini düzenli calisiyorum fakat bir iki ay geçtigi zaman öncekiler unutuluyor tekrar etmek zorunda oldugumu biliyorum en guzel tekrar bicimi ve bilgilerin kalıci olmasi nasil bilgilendirirseniz sevinirim hocam

  • Burak Seyman dedi ki:

   Öğrendiğiniz konuları mümkün olduğu kadar güncel olaylar üzerinden yeniden değerlendirerek/yorumlayarak zihninizde bir süreç ve anı oluşturmaya çalışın. Böylelikle zihniniz öğrendiğiniz bilgileri bir veri gibi değil, deneyim gibi kaydedecek ve daha uzun süre saklayacaktır.

   Hukuk haberlerini takip edip yorumlayarak kamu hukuku konularına dair birçok deneyim elde edebilirsiniz. Özel hukuk konuları için ise, daha çok pratik kitaplar üzerinden öğrendiğiniz bilgileri test edip farklı senaryolarda kullanmayı deneyebilirsiniz.

 5. Cemil dedi ki:

  Reyiz, roma hukuku hangi kitap vardı sende?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip et