Zihin Haritası Tekniği - Burak Seyman
Zihin Haritası Tekniği ile Serüvenim
1 Kasım 2017
Hukuk Fakültesi Üç Senede Bitirmek Mezun Olmak Mümkün Burak Seyman
Hukuk Fakültesi’ni Üç Senede Bitirmek Bir Hayal mi?
1 Ocak 2018

Zihin Haritası Çalışma Rehberi

Zihin Haritası Çalışma Rehberi - Çalışma Yöntemleri

Bir önceki yazıda zihin haritası tekniğini nasıl keşfettiğimden, nasıl uyguladığımdan, karşılaştığım sorunlardan ve bulduğum çözümlerden bahsetmiştim. Bu, işin bana bakan tarafı; bir de olaya sizin tarafınızdan bakalım. Bu yazıya temel oluşturması için ‘‘Zihin Haritası, Ortaya Çıkışı ve Yararları’’ yazısını okumanızı da tavsiye ederim.

1. Kaynağın Güncelliği Sorunu

Muhtemelen hukuk öğrencisisiniz. İstanbul’da ya da Ankara’da, Diyarbakır’da ya da Adana’da; hiç fark etmez. Türkiye ve KKTC’deki hukuk fakültelerinde yalnızca Türk hukuku eğitimi veriliyor. Fakültelere göre değişen bazı ek dersler dışında da herkes aynı dersleri alıyor ve arşivde neredeyse bu ortak derslerin tamamının notlarını bulabileceksiniz.

Ancak hukuk sistemimizdeki kurallar çok hızlı değişirken maalesef bu haritalar o hızla değişip güncellenmiyor.

Bu yüzden notlarına ulaşmak istediğiniz dersi seçtikten sonra öncelikle notların hangi seneye ait olduğuna bakmanız yararınıza olacaktır. Örneğin, borçlar hukuku genel hükümler dersinin haritaları 2015-2016 akademik yılında hazırlanmış:

Zihin Haritaları Kaynak Belirleme

Eğer bahsi geçen dönemin ardından değişiklikler yapılmışsa, o değişiklikler bu notlarda bulunmayabilir. Bu yüzden eğer güncel notlarla çelişen bir bilgiye rastlarsanız, yeni ulaştığınız bilgiye güvenmeniz mantıklı olacaktır. Bu durum genellikle sürelerde karşınıza çıkabilir ki sınavlarda can yakan soruların çoğu da buradan gelir.

Notların güncel değişiklikleri kapsamadığını değerlendirdikten sonra haritalara nasıl çalışacağımıza bakabiliriz.

2. Zihin Haritası Çalışma Araçları

İndirme butonuna basarak dosyayı telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza indirdiniz:

Zihin Haritaları Çalışma Araçları - Telefon - Tablet - Bilgisayar

a. Telefon

Eğer telefonunuzun ekranı, büyük ekran kabul edilen 5” ve üstü ise haritaları kolaylıkla çalışabilirsiniz. Bunun için elinizle yakınlaştırma ve uzaklaştırma hareketleri yapabilirsiniz. Eğer görüntü net değilse, biraz beklemenizi rica edeceğim, hemen netleşecektir.

Haritaları telefondan çalışabilirsiniz ama bu aşamada birkaç sorun ortaya çıkabilir. Öncelikle telefonunuz kişisel iletişim cihazınız olduğu için aramalar, mesajlar, bildirimler ile çalışmanız kesintiye uğrayabilir. Bu şekilde verimsiz çalıştığınızı fark eder ve bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Ayrıca, zihin haritalarına kuş bakışı bakmak için küçültme yaptığınızda yazılar okunamaz hale geleceğinden tekniği tam anlamıyla kullanamazsınız.

Eğer telefonunuzun ekranı 5” boyutundan küçükse, telefon ile çalışmak da bu çalışmayı sürdürmek de bir hayli zor olacaktır. Diğer araçlara bi’ göz atın derim.

b. Tablet

Benim de kullandığım bu araç ile bütün haritayı net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Tableti anlık iletişim cihazı olarak kullanmadığınız için, uçak moduna alarak ve bildirimleri kapatarak, kesintiye uğramadan saatlerce çalışabilirsiniz. Şahsen ben 3 sene iPad Mini 2 model tableti kullanarak çalışmalarımı rahatça sürdürdüm. Eğer buradaki araçlardan birini seçme şansınız varsa tablet üzerinden çalışmanızı şiddetle öneririm.

c. Bilgisayar (PC)

Bilgisayar ekranı telefona göre daha geniş bir görüş açısı sunar ve bütüncül görmenizi sağlar. Ayrıca birçok bilgisayarın işlemcisi mobil işlemcilere göre daha gelişmiş olacağından harita yükleme zamanı da kısalır, daha rahat çalışırsınız. Ancak ekrana uzaktan bakacak olmanız ve elinizle doğrudan etkileşime geçemiyor olmanız çalışmayı zorlaştıracaktır. Eğer dokunmatik bir bilgisayar ekranınız ya da hem laptop hem tablet olarak kullanılabilen bir bilgisayarınız varsa işiniz kolaylaşır.

Zihin Haritalarını Çıktı Olarak Bastırmak

d. Baskı/Çıktı

Yukarıda saydığım üç araç yerine çıktı alıp haritaları çizerek-karalayarak çalışmak isteyenler olabilir. Şöyle bahsedeyim: Fakülte döneminde bir arkadaşım haritalardan birini kırtasiyeden A1 çıktı olarak almıştı. Ancak çıkan belge o kadar büyüktü ki iki elle gerdirip düz bir şekilde tutmak bile mümkün değildi. Buna rağmen harita üzerindeki bazı yazılar okunamıyordu. O gün bu haritaların çıktısını alarak çalışmanın çok zor olduğunu anladık. Zaten haritaları hazırlarken de çıktı olarak alma ihtimalini hiç hesaba katmadım; tabletten oluşturdum, tabletten çalıştım. Size de yukarıda bahsettiğim üç araçtan birini kullanarak çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Zihin Haritası Araçları - Tablet Alacaklara Öneriler

* Tablet Alacaklara Öneri

Eğer tableti yalnızca bu haritaları çalışmak için alacaksanız iki önemli husus var: Ekran ve pil ömrü. Ekran ne kadar büyükse haritaları çalışmak o kadar kolaylaşıyor, ben 7.9” ekranlı bir tablet kullandım ancak 9.7” ekrandan daha rahat çalışılıyor. Dersleri tablet üzerinden çalışacağınızdan pil ömrü de önemli. Ne miktarda bir pil ömrüne ihtiyaç duyduğunuzu günlük kaç saat çalışma yaptığınıza göre belirleyebilirsiniz. Benim tabletim 10 saatlik pil ömrü sunuyordu ancak bazen gün ortasında şarj etmek zorunda kalıyordum.

Evet buraya kadar tamam, aracınızı belirlediniz, ilk denemeleri yapmak istiyorsunuz. O zaman haritaya nasıl çalışacağımıza bir bakalım.

3. Zihin Haritası Çalışma Önerileri

a. Yön

Öncelikle şunu söyleyeyim, saat 01.00 yönünden çalışmaya başlayıp saat 11.00 yönüne kadar, sağ üstten sol üste aşağıdan dairesel bir sıra izlemeniz gerekiyor. Yani öncelikle saat 01.00 yönündeki başlığı görüp o kısmı tamamen çalışmanız, ardından bir aşağıya inip devam etmeniz; sağ kısmın bitmesinin akabinde sol kısma atlayıp yukarıya doğru ilerlemeniz gerekiyor. (Bununla beraber karışıklığı önlemek için, nadiren, başlıkların yerlerini değiştiriyorum. Anormal bir durum varsa başlıkların anlamsal olarak olağan sırasına göre çalışabilirsiniz.)

Zihin Haritaları Çalışma Yönü
b. Yöntem

Haritaya çalışmaya başlamadan önce haritaya kuş bakışı bi’ göz atın. Merkezde yazılı başlığı, o başlıktan yayılan konu başlıklarını inceleyin. Böylece zihniniz ön kurguya benzer bir şekilde, bilgileri hangi sırayla alacağını öğrenecektir. Çalışmaya başladıktan sonra da şunu tavsiye ederim: Çalışmasını bitirdiğiniz dalın başlıklarını baştan sona hızlıca bir kez daha okuyun, bilgilerin doğru yerlere yerleşmesini sağlayın. Ardından, 3.a.’da bahsettiğim yönü takip ederek diğer dallara geçebilirsiniz.

Bütün dalları bu şekilde çalıştıktan sonra haritayı tekrar küçültün ve haritayı ilk açtığınız andaki görüntüyü yakalayın. Merkezdeki başlığı ve dalları hızlıca tekrar okuyun. İşte bu kadar, çalışma bitti.

Zihin Haritaları Çalışma Sırası - Tekrar Yapma

c. Diğer Hususlar

 • Tekrar: İlk çalışmayı bitirdikten sonra, hatırlamak isteyeceğiniz zaman haritanın sadece başlıklarını okuyarak hızlı bir tekrar yapabilirsiniz.
 • Bulutlar: Zihin haritalarının ilk çalışılacak kısmında başlığı bulunmayan ve bulutlar içindeki kısımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu kısımlar konuya giriş mahiyetindeki bilgileri içeriyor.

Zihin Haritaları Çalışma Önerileri - Bulutlu Bölgeler

 • Renklendirmeler: Bazen dikdörtgenlerin içini de renklendirmiş oluyorum, açıklaması şu:

– Dikdörtgenin içi, dal renginin bir başka tonu ise –> Mevzuat

– Dikdörtgenin içi, dal rengi ile alâkasız bir renk ise –> Önemli bir husus veya derste eklenen bilgi

anlamına geliyor.

Zihin Haritaları Çalışma Önerileri - Renkli Yerler

 

SONUÇ

İlk adımda kaynağın güncel olmayabileceğini değerlendirdik, sonra uygun aracı seçtik, sonra da belirli bir düzene göre çalışmamızı tamamladık. Artık o koca arşivin altını üstüne getirebilirsiniz, tamamen size kalmış. İstediğiniz zaman çalışın, istediğiniz zaman tekrar yapın.

İyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

16 Yorumlar

 1. Ali dedi ki:

  Android tabletler için tavsiye edebileceğiniz bir uygulama var mı?

 2. mehmet dedi ki:

  Ellerinize emeğinize sağlık çok değerli bir çalışma olmuş

 3. eriş dedi ki:

  Ellerinize, zamanınıza sağlık çok yaralı ve değerli içerikler hazırlamışsınız.
  Teşekkür ediyorum.

 4. Müge dedi ki:

  Çok büyük bir emek bu kıymetli notları paylaştığınız için çok teşekkürler.

 5. Humeyra dedi ki:

  Ellerine sağlık büyük emek

 6. Onur dedi ki:

  Burak bey gerçekten büyük emek vermişsiniz emeğinize yüreğinize sağlık . Fakat çıktı alarak çalışma yapma isteği baskın biri olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz bir uygulama vasıtasıyla puntoları büyütme ve sayfaya sığdırma şansımız var mı? Bahsetmişsiniz A1 boyutunda çıktı alan fakülte arkadaşınızdan, başka bir yöntemi olabilir mi çıktı almanın? Çok teşekkür ederim.

  • Burak Seyman dedi ki:

   Merhabalar, desteğiniz için teşekkür ederim. Çıktı konusunda maalesef çözüm üretemiyoruz, ben dijital platformlar üzerinden çalışmaya yatkın bir kişi olarak tabletim üzerinden nasıl en iyi yararlanabiliyorsam o şekilde hazırladım haritaları. PDF dosyası üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz ama sanırım bu çok fazla vakit ve emek gerektirecektir, sonucu da sizi tatmin etmeyebilir. Bu düzenleme işlemi için Adobe Acrobat Professional yazılımını kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

 7. TALİP KILINÇ dedi ki:

  BURAK BEY MERHABALAR BENİM KANAYAN YARAMA İLAÇ OLDUNUZ ÖNCELIKLE COK TESKUR EDERİM ÇALIŞMA OLARAK KAGIT UZERİNE Mİ YOKSA TABLET BİLGASAY VS DAHA MANTIKLI OLUR YAZI YAZMAYI COK SEVMEYEN BİRİ OLARAK BU İŞ TAM BANA GÖRE DEDİĞM BİŞE HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLERİM INŞALLAH ULAŞMAK ISTEDİĞİNİZ HEDEFLERİNİZE ULASIRSINIZ.

 8. Açık alan serinletme dedi ki:

  çok değerli bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık, takipçinizim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip et