Hukuk Fakültesi’ni Üç Senede Bitirmek Bir Hayal mi?

January 01, 2018
Hukuk Fakültesini Üç Senede Bitirmek

Evet en başta sadece bir hayaldi. Eylül 2014’te bölüme başladığımda mezun olmak dahi bir hayli zor görünüyordu. Bu hayali bir plana döktüm, araştırmasını ve programını yaptım. Fazlasıyla yoğun geçen altı dönemlik eğitimin ardından, Haziran 2017’de Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştum.

 

1. KENDİMİ KEŞFİM

Ben Ispartalıyım, ilk ve ortaöğretimi de Isparta’da tamamladım. Ankara’ya ilk kez Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt olmak için 2013 yılında geldim. Ankara benim için epey büyük ve imkanı bol bir şehirdi. Eğitimler, konferanslar, paneller, sergiler, dernekler, vakıflar, öğrenci toplulukları… Ankara’da üniversite öğrencisi olmak gerçekten büyük bir avantajdı ve ben bu avantajı sonuna kadaar kullanıyordum.

a. İngilizce Hazırlık Eğitimi

Birkaç senelik yorucu üniversite sınavına hazırlık döneminin ardından bir süre istediğim işleri yapmak, yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak ve yeni alanlar keşfetmek istiyordum. Aynı zamanda İngilizce’yi daha iyi öğrenmek de hedeflerim arasındaydı. Fakülteye kayıt olmadan hemen önce öğrendim ki bölümümüzde isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi varmış. Ben de bu doğrultuda bir sene boyunca hem İngilizcemi geliştirmek hem de kalan vaktimi yeni keşiflere ayırmak için İngilizce hazırlık eğitimi almaya karar verdim.

Tam da istediğim gibi oldu aslında. 2013-2014 öğretim yılını birçok keşif ve yeni deneyimle geçirdim. Öğleden önceleri İngilizce hazırlık eğitimine gidiyor; öğleden sonra çeşitli kurslara, etkinliklere, toplantılara katılıyordum. O dönem yüzden fazla etkinliğe ve ondan fazla sertifikalı kursa katıldım. Bu süreç boyunca elde ettiğim deneyimler aslında kendimi keşfetmemi sağladı. 2014 yılının yaz aylarına geldiğimde yorucu ve eğlenceli bir dönemi arkamda bırakmıştım.

 

b. Girişimci Olma İsteği

Artık kendimi daha iyi tanıyor, yapmak istediğim işi ve geleceğe dair planlarımı belirleyebiliyordum. Ben girişimci olacaktım, hem de teknoloji girişimcisi. Aslında hedefim bu kadar açıktı. Hatta o zamanlar etkinlik yönetimi üzerine hazırladığım bir projeyi TÜBİTAK 1512 programına yolladım. Kabul alsaydım 100.000 TL nakdi sermaye desteği ile bambaşka bir yola çıkabilirdim, proje kabul edilmedi. Bu sonuç ve daha birçok görüş ve düşünce beni bir başka yola savurdu.

Önümde dört senelik bir hukuk fakültesi eğitimi duruyordu ve hukuka da canıgönülden bağlı değildim. Girişimci olmak isteyen öğrenci işletme eğitimi almalıdır değil mi? Ben de öyle yaptım. 2014 senesinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden İşletme Yönetimi bölümüne kayıt oldum. Artık iki üniversiteyi aynı anda okuyordum, öğrenme dolu ve hayli yorucu dönemler beni bekliyordu.

 

2. EN YOĞUN ÜÇ SENE

2014-2015 yılı öğretim döneminde her şey olağan ilerledi. Fakültedeki birinci sınıf zorunlu derslerini ve birkaç seçmeli dersi alarak bütün seneyi tamamlamıştım. Ayrıca açıköğretimden aldığım derslerin kitaplarını okuyor, internet üzerinden araştırmalar yapıyor, eğitim videoları izliyordum. Fakültedeki bazı dersleri ve hocalarını çok sevmeme rağmen, açıköğretim dersleri ile ilgilenmek ve o konuları okumak bana daha keyifli geliyordu.

Eylül 2015’te Hukuk Fakültesi’nde üçüncü dönemime girmiştim. Üniversitenin lisans yönetmeliğini incelerken şu hükme rastladım:

Bir an için açıköğretimden aldığım dersleri transfer ettirmenin mümkün olup olmayacağını düşündüm. Sonrasında internet üzerinden bir araştırma yaptım. Üniversitenin mevzuatını incelediğimde ders transferi için hiçbir engel yoktu. Sevinçliydim ancak etrafımdaki kişilere bu durumu aktardığımda çoğu “saçmalama” deyip geçiyordu.

Ben olabileceğine inandım; yönetmelik, yönerge konuya ilişkin ne kadar düzenleme varsa hepsini okudum ve ilgili hükümleri içeren ders transferi talepli bir dilekçe ile fakülte yönetim kuruluna başvurdum.

 

a. Ders Transfer Dönemi

Dilekçemi teslim ettiğim ancak henüz dilekçeme cevap verilmediği günlerde, üçüncü dönemin ders seçim günlerinin sonuna yaklaşıyorduk. Eğer ders transferi talebim kabul edilirse seçmeli ders yüküm hafiflemiş olacaktı. Ancak kabul edilmezse klasik yoldan dönem dersleri ve seçmeli dersleri almak zorunda kalacaktım.

Bir karar vermeliydim, ya dilekçemin kabul edileceğini varsayıp bazı seçmeli dersleri silip üstten ders alarak bir çılgınlık yapacak ve fakülteyi üç senede bitirmeyi deneyecektim ya da daha rahat bir programla dönem derslerimi alacaktım.

Ben ilk yolu seçtim. Henüz ders transferi talepli dilekçeme cevap bile verilmemişken ders transferinin gerçekleşeceğine inanarak üstten üç tane hukuk dersi aldım. Dilekçeme gelecek cevap red olsaydı yanlış bir bir tercih yapmış olacaktım ve lakin öyle olmadı:

16.02.2016 tarihinde 52 AKTS’lik 12 tane seçmeli ders için transfer işlemi onaylandı.

Önceden aldığım seçmeli dersler ve transfer edilen derslerle, hukuk lisansımdaki 60 AKTS’lik seçmeli ders alma zorunluluğunu tamamlamış oldum.

Üçüncü dönem için üstten aldığım derslerle beraber 10 tane hukuk dersim ve ayrıca İşletme Yönetimi bölümünden 8 tane dersim vardı. Dördüncü dönem de üstten ders aldım ve o dönem de toplam 10 tane hukuk dersim, ayrıca İşletme Yönetimi bölümünden yine 8 tane dersim vardı.

Şükürler olsun o sene hiç fire vermeden bütün dersleri başarılı olarak geçtim. Haziran 2016’da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Yönetimi bölümünden mezun oldum.

b. Son Sene

Eylül 2016’ya geldiğimizde mezuniyet için tek yapmam gereken geriye kalan 20 tane zorunlu hukuk dersinden başarılı olarak geçmekti. Beşinci dönem 6’sı üstten 11 dersi, altıncı dönem 5’i üstten 9 dersi başarıyla tamamladım. Böylece üç sene içerisinde Hukuk Fakültesi’ndeki bütün zorunlu dersleri tamamlamış oldum. Derslerden aldığımız notlara göre yapılan sıralamada 3,24/4 ile en başarılı beşinci öğrenci olarak şeref öğrencisi unvanıyla mezun oldum.

Zor olmadı mı diye soracaksınız muhtemelen. Ben de ‘‘tabi ki zor oldu’’ diyeceğim, zaten zor olan şeyle mücadele eder insan. Nihayetinde, kendim araştırarak öğrendiğim bir bilgiyi uygulamaya dökerek işimi kolaylaştırmıştım. Ardından bu avantajı kullanarak üstten ders alıp ‘‘elalemin akıllısı sen misin’’ diyerek dalga geçtikleri işi tamamlamıştım. Bu süreç boyunca edindiğim tecrübe dahi fazlasıyla yeter. Örneğin, şimdi her gün yüzlerce kişinin yararlandığı hukuk zihin haritalarının tamamını bu üç sene içerisinde hazırladım.

3. BUNDAN SONRASI

Yukarıda girişimciliğe duyduğum ilgiden ve birkaç başarısız deneyim yaşadığımdan bahsetmiştim. 2014 senesinde içimdeki istek insanların sorunlarını çözen, yenilikçi ve dijital işler yapmaktı. Ancak o zamanlarda bu isteğimi gerçeğe dönüştürebilmek için ne bilgim ne tecrübem ne de imkânım vardı. İşte o zamanlar kendimce bazı kararlar aldım ve sonraki senelerde bu doğrultuda çalıştım.

Bu kararların içerisinde fakülteyi üç senede bitirmek gibi bir plan yoktu ancak bunun olması bana zaman kazandıracak ve daha hızlı hareket etmemi sağlayacaktı. İşte bu yüzden üstten ders alarak, zorlanarak da olsa fakülteyi erken bitirdim. 

2020’DE GÜNCELLENEN SON KISIM

Mezuniyetimin ardından avukatlık stajını da tamamladıktan sonra emir alarak çalışmak istemediğimi çok daha iyi anladım. Ben de bu doğrultuda kendime ait, yönetimi basit ancak potansiyeli yüksek dijital girişimler kurgulamaya başladım.

Bu girişimlerden ilki burakseyman.com adresinde bir kişisel blog oluşturmak ve bildiklerimi paylaşmaktı. Bu girişimi sürdürürken WordPress web sitesi yönetimi ve tasarımı gibi birçok konuda tecrübeler kazandım. Bu web sitesine koyduğum hukuk zihin haritalarıyla beraber de içerik yönetimi ve arama motoru optimizasyonu alanlarında kendimi geliştirdim.

Bu ilk deneyimi sürdürürken diğer dijital girişimleri de kovalıyordum ki Bir İhracat Hikayesi başladı ve Türkiye’den çıkmadan Amazon ABD’de satış yapabileceğimi gördüm. Amazon FBA hizmeti beni öyle heyecanlandırdı ki bu heyecanla Amazon’da nasıl satış yapabileceğime dair altı-yedi ay boyunca kendimi eğittim. Ondan fazla çevrimiçi kursu bitirdim; forumlar, bloglar, YouTube videoları ve dahası. Nihayetinde 2018 ilk baharında Amazon ABD’de kendi tescilli markamın ürünleriyle satışa başlamıştım. Şansım yaver gitti, ilk ay yaptığım ürün satışı 100’e yaklaştı ve ben o günden itibaren artık bir Amazon girişimcisi haline geldim.

2019’da, en başta bana ilham olan Bir İhracat Hikayesi’nin bir bölümüne konuk olma şerefine eriştim. Videonun yayınlanmasından sonra gelen eğitim ve danışmanlık talepleriyle beraber şirketlere özel hizmetler sunmaya başladım. Bu süreçte Türkiye’nin en değerli startuplarından Spirohome ve İnvidyo gibi şirketlerle çalışma imkânı buldum.

2020’ye geldiğimizde artık Amazon’da satış konusunda birkaç seneyi devirdiğimi görüyorum. Bu süreç içerisinde 6.000’den fazla ürün satışı gerçekleştirdim, ürünlerim 10’dan fazla ülkeye gönderildi. Bu sene bir süredir aklımda olan Amazon ile E-ihracat konusunda doğru, güncel ve güvenilir bir kaynak oluşturma projemi Optimazon markası altında yürüterek Türkiye’nin e-ihracat kapasitesini artırmayı hedefliyorum.

En başta içimde yanan “girişimci olma isteği” beni sürekli fırsatları kovalamaya yöneltirken Amazon’da satış fırsatını görüp değerlendirmemi sağladı ve nihayet girişimci unvanını aldım. Ancak aradan geçen sürede girişimciliğin, para kazanmanın bir yolunu bulmak değil; bulunduğun durumu sorgulamak, değiştirmek ve iyileştirmek olduğunu öğrendim.

Şimdi geriye baktığımda hukuk fakültesini üç senede bitirmemi sağlayan ders transferleri ve üstten ders alma konusunda da, Hukuk Haritaları‘nın temel bir çalışma platformuna dönüşmesinde de, Amazon’da satış yaparken sürekli üstüne koyma alışkanlığımda da aynı davranış biçimini görüyorum: Sorgulayan, değiştiren ve iyileştiren.

Burak Seyman tarafından yazılmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 2018'den bu yana kendi markamın ürünleriyle Amazon'da satış yapıyorum, şimdiye kadar 8.000'den fazla satış gerçekleştirdim. Geçen süre zarfında fiziksel ürün satışında karşılaştığım zorluklardan dolayı, odağımı dijital ürünlere çevirdim. Bu yeni girişimlerde başımdan geçenleri de şeffaf bir şekilde paylaşıyorum. Learn Build Sell üzerinde yazıyorum ve YouTube kanalımda diğer detaylardan bahsediyorum.

Benzer Yazılar

Amazon’da Satış Maceram ve Girişimcilere Tavsiyelerim

Amazon’da Satış Maceram ve Girişimcilere Tavsiyelerim

Bugün Amazon'daki ilk satışımın üçüncü yıl dönümü. Kendi markamı ve ürünlerimi oluşturarak geçirdiğim son 3 yılda inişli çıkışlı birçok gün geçirdim. Çoğu zaman güzel geçti ama bazı zamanlar da zordu. Aşağıdaki tweete gelen tepkilerden aldığım ilhamla kendi hikayemden...

read more
Hacettepe Üniversitesi Hukuk Topluluğu Röportajı

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Topluluğu Röportajı

Bu röportaj ilk olarak 16.06.2020 tarihinde Hukukçu Geyiği Blog'ta yayınlanmıştır.  1. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 3 yılda bitirmişsiniz. Bunun size getirdiği avantajlar veya dezavantajlar nelerdir? Hukuk fakültesini 3 yılda bitirmek için nasıl...

read more

Yeni yazı yayımlandığında

14 Comments

 1. Gül Şahan

  Tebrikler! Zihin haritalariniza, girişimci ruhunuza ve azminize hayran kaldim. Boylece hukuk 4 yilda bitmez klişesini baska bir açidan çürütmüş oldunuz. Hukuk doktora öğrencisi olarak bir yandan da Hacettepede ikinci lisans egitimime(fr-mut ter) başladım. 3 yilda bitirme konusunda ilham aldim sizden. Başarılar dilerim.

  Reply
  • Burak Seyman

   Güzel düşünceleriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim Gül hanım, sağolun. Hukuk lisans eğitimini üç sene içerisinde bitirmek mümkün oldu ancak özellikle son sene yapmak istediğim başka birçok şeyden vazgeçmek zorunda kaldım; istediğim etkinliklere katılamadım, arkadaşlarımla beraber olamadım, çoğu kez uykusuz ve yorgun günler geçirdim… Bir sene erken bitirmek ile normal süresinde bitirmek arasında önemli bir kazancınız olmayacaksa olağan olanı da tercih edebilirsiniz, size kalmış. İyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

   Reply
 2. Oguzhan

  Oncelikle tebrik ederim basarinizdan dolayi.
  Benim aklima takilan seyler oldu mesela Acikogretim isletme yonetimi bolumundeki dersler ile hukuk fakultelerinin dersleri arasinda cok az ortak ders bulunmakta. Ama yazinizda donemde 8 ders saydirdiginizi soylemissiniz bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Reply
  • Burak Seyman

   Güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim Oğuzhan. Ders transferi çok çetrefilli bir konu. Her üniversitenin kendi belirlediği kurallara tabi. Ben Hacettepe Üniversitesi Ders Transfelerinde Eşdeğerliğe İlişkin Esas ve İlkeler‘e uygun olarak ders transferi yaptırdım, bağlantıdan ilgili şartları okuyabilirsin. Bu ilkelere göre, AÖF İşletme Yönetimi bölümünden başarılı olduğum zorunlu dersleri, Hukuk Fakültesi eğitimime seçmeli ders olarak transfer ettirdim; yani aslında hukuk fakültesine hiçbir zorunlu ders transferi yapılmadı. Bu aşamada bu iki bölüm arasındaki derslerin aynılığına bakmadan seçmeli ders bazında transfer yapıyorlar. AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) adı verilen sistem de tam bu transfer işlemi için kurulmuş ve yürütülen bir sistem zaten. Okuduğun üniversitenin ilgili düzenlemeleri ve uygulamaları bu türde bir transfere izin veriyorsa, sen de bu türden bir ders transferi talebinde bulunabilirsin.

   Reply
   • Oguzhan

    Tesekkur ederim cevabiniz icin bir soru daha aklima takildi 2.sinifta 3.sinifta ve 4.sinifta 30 krediye ek olarak kredi veriliyor mu hacettepede yani bir donemde 30 dan fazla kredi mesela 40 45 kredi veriliyor mu siz ustten 5 6 ders almissiniz belli siniri yokmu

    Reply
    • Burak Seyman

     Rica ederim Oğuzhan. Hacettepe Üniversitesi’nde 1. ve 2. dönem 30 AKTS’lik; 3., 4., 5. ve 6. dönem 42 AKTS’lik; 7. ve 8. dönem de 48 AKTS’lik ders alma hakkımız vardı. Bu uygulamaya göre üstten ders alabilmem mümkün oluyordu. Ayrıca, transfer ettirdiğim dersler transfer ettirdiğim eğitim dönemine değil ayrıca açılan başka bir döneme kaydediliyordu. Bundan dolayı benim AKTS kullanım hakkımı doldurmuyordu.

     Reply
 3. Oguzhan

  Okula yeni kayıt yapanlarda bu acikogretimdeki dersleride secmeli derslerin yerine dersleri transfer edebiliyor mu?

  Reply
  • Burak Seyman

   Eğer kastettiğin hukuk fakültesine yeni kayıt olmak ise, ders transferi için buna ilişkin bir ön koşul yok, istediğin zaman ders transferi talebi yapabilirsin. Ancak herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için kendi üniversitendeki düzenlemeleri incelemeni ve öğrenci işlerine danışmanı öneririm.

   Reply
 4. irem esseri

  Merhabalar. Öncelikle azminizi, araştırmacı ve uygulamacı kişiliğinizi takdir ediyorum. Ben de şuan hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim ve ne yazık ki okulum 1 sene uzamış durumda. 1 sene uzatmak benim için gerçekten sıkıntılı olacak çünkü daha önceden yaptığım plan ve programların hepsini çöpe atmak demek bir bakıma bu. Bu nedenle tam zamanında bitirmem gerekiyor ve bunun için verebileceğiniz bir tavsiye var mı?

  Reply
  • Burak Seyman

   İrem merhaba. Güzel yorumun ve desteğin için teşekkür ederim.
   Anladığım kadarıyla henüz önünde beş dönem var. İstersen bu dönemlerde üstten ders alabilirsin, böylelikle aynı zamanda daha fazla çalışarak bir senelik kaybını engelleyebilirsin.
   Başka bir seçenek olarak da yaz okulunda ders alabilirsin, bu sefer de bir senelik uzatmayı ikiye bölüp sene aralarına paylaştırmış olursun.
   Bu iki seçenekten birini seçmeden önce, okuduğun üniversitenin düzenlemelerini ve uygulamalarını öğrenmeni tavsiye ederim. Buna göre yeni bir plan oluşturabilirsin, ancak bu planların normalden fazla bir çalışma gerektireceğini en baştan kabul etmelisin.
   Bunların hepsinin dışında, mezuniyet sonrası planlarını biraz esneterek daha rahat bir eğitim dönemi de geçirebilirsin, tercih senin.
   İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

   Reply
 5. mustafa kale

  Öncelikle milliyette bir haber üzerine google ararken bloğunuzu buldum. İncelerken heyecan duydum tebrik ederim gerçekten hani derler ya alnından öperim alnınızdan öpesim geldi
  Benim eşimde Ispartalı Senirkent oda sizin gibi hukuk mezunu, hemşeri sayılırız.
  Adalet okuyorum kısmetse dgs ile Hukuk Fakültesine geçmeyi planlıyorum ama sizin gibi yaparsam zannedersem fakülte 1 yılda bitebilir. 😉
  SMMM ruhsatım var, Hacettepe ön lisans Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Aof İşletme Lisans, Aof Adalet ön lisans ( bu yıl biticek)
  Hacettepe Hukuka geçebilmem içinde dgsden hatırlı puan almam lazım bul yıl değilde seneye büyük olasılıkla alırım.
  Karmaşık gibi durumum ama sizce hacettepe hukuk fakültesine kayıt olsam sizin rekorunu geçebilirmiyim.

  Reply
 6. Furkan

  Merhaba abi, bu sene AÖF adaletin birinci sınıfına başlayacağım. Seneye üniversite sınavına girip hukuk kazanirsam senin gibi dersleri saydirabilir miyim? Ve sadece Türkçe, tarih, matematik gibi derslermi sayılır yoksa hukuk dersleride sayılır mı?

  Reply
 7. ecrin

  merhaba soruma cevap verirseniz cok sevinirim hukuk benim hedefim ve hukuk 5 yıla cikti acaba yeni sisteme göre bende 4 yılda bitirebilirmiyim

  Reply
  • Burak Seyman

   Merhaba. Yukarıda anlattığım sistematik içerisinde AÖF zorunlu derslerini hukuk fakültesindeki seçmeli derslerinizin yerine transfer ettirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer başarılı olursanız daha erken bitirme şansınız var.

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *