Zihin Haritası Nedir - Faydaları - Yararları - Avantajları
Zihin Haritası Tekniği ve Yararları
30 Ekim 2017

Açılış Konuşması

Hoşgeldiniz! burakseyman.com şahsen benim hazırladığım; eğitimime, ilgi alanlarıma, deneyimlerime ve fikirlerime dair bir kişisel blog sitesidir. Peki, ben neler yapacağım bu sitede, sizler neler bulacaksınız?

Neden Yazıyorum?

Eskilerden beri söylenir:

 ‘‘(İyi) Bir hukukçu; hukuk nosyonu ile düşünebilmeli, düzgün bir diksiyon ile güzel konuşabilmeli ve anlatmak istediğini doğru ve yerinde cümlelerle açıklayabilmelidir.’’

Söylemdeki gibi iyi bir hukuk nosyonuna sahip olabilmek için hukuk derslerini takip etmek, hukuki metinleri-kararları okumak gerekiyor. Güzel konuşabilmek için diksiyon, iletişim teknikleri gibi eğitimler almak; toplum karşısında konuşarak hitabet tecrübesi kazanmak gerekiyor. Nihayet nitelikli bir yazı diline sahip olabilmek için ise, ziyadesiyle kitap okumak, okuduklarından anlamlı sonuçlar çıkarmak ve bunları imlâ kurallarına uygun bir şekilde yazıya dökmek fiillerini defalarca deneyimlemek gerekiyor.

Bu gereklilikler içerisinde elimden gelen çabayı gösteriyordum ki şunu fark ettim: İnsanların okumak isteyeceği, belirli bir konusu, girişi, gelişmesi ve sonucu olan hiçbir yazı yazmıyorum. Anladım ki, bir şeyler yazmalıyım, bir yerden başlamalıyım. İşte bu blog, diğer insanlar için yazmaya başladığım ve düzenli içerik üretme niyetinde olduğum yegane yer. Burada yazı yazarken yeteneklerimi geliştirmeyi ve okuyuculara yararlı olabilmeyi hedefliyorum.

Burak Seyman Kişisel Blog Açılış Konuşması - Site İçeriği

Okuyuculara yararlı olabilmek demişken, şu durumu da izninizle açıklayayım. Bana bazı konularda birçok soru yöneltiliyor, bu soruların çoğu da daha önce yaşadığım süreçlere ilişkin oluyor. Örneğin, üstten ders alarak okulu erken bitirdiğimde, bunun için izlediğim yöntemi belki de yüz kişiye ayrı ayrı açıkladım. Açıkladığım kişiler, daha sonra beni aradı, yeniden bilgi istedi, yeniden bilgi verdim; sonra bu süreç başa döndü ve tekrar etti. Anlayacağınız durum can sıkıcı bir hâl almaya başladı, çünkü çok fazla vakit kaybediyordum.
Bu aşamada bir karar verip ya hiç anlatmayacak ya da bu açıklamaları bir yere kaydederek insanları oraya yönlendirecektim. Ben ikinci yolu seçtim. Bu yüzden bana sık sorulan bazı soruların cevaplarını da bu blogta paylaşacağım ki herkes bu bilgilere sağlıklı bir şekilde ulaşsın. Blogu kurmamın bir diğer gerekçesi de bu aslında.

Peki İçeride Neler Var?

Aşağıda yazmayı öngördüğüm konuların başlıklarına yer verdim. İlerleyen zamanda üzerine yeni başlıklar ekleyebilir, bazı başlıkları çıkarabilirim:

Burak Seyman Kişisel Blog - Açılış Konuşması

 • Hukuk: Naçizane bir hukuk mezunuyum, muhtemelen en çok bu konuda yazacağım. Bazen en temel hukuki kurumlardan bazen de Sınai Mülkiyet Hukuku, Bilişim Hukuku gibi üzerine çalışmalar ve araştırmalar yaptığım alanlardan bahsedeceğim. Buna ek olarak, bazı hukuki konuları kendi düşünce ve fikir dünyamda değerlendirdiğim ve eleştirdiğim yazılar da bulunabilir.
 • İlgi Alanlarım: Teknolojiyi yakından takip ediyorum, öyle ki bazen bunun için çok fazla zaman harcadığımı bile hissediyorum. Ayrıca bilişim sistemleri, girişimcilik, inovasyon gibi konularda okumalar ve izlemeler yapıyorum. Bu süreçte edindiğim bilgileri bir şekilde yazılarıma yansıtacağım. Belki hukuk ile ilişkili olur, belki de tamamen bağımsız. 
 • Deneyimlerim: Söylenene göre, her deneyim eşsizdir.  Ben de yirmi iki yıllık hayatımda elde ettiğim eşsiz (!) deneyimlerimden bahsedeceğim. Bazen yaşadığım yerler, okuduğum kitaplar; bazen eğitim aldığım okullar, başarılı-başarısız olduğum süreçler… Hepsi birer  konu ve malzeme olabilir. Bu yazılarda ‘‘keşke’’lerimi ve ‘‘iyi ki’’lerimi teker teker açıklayacağım. 
 • Ders Notları (Zihin Haritaları): Birçok kişi ”zihin haritası” lafzını duymamış bile olabilir. Ancak üç sene boyunca hukuk derslerinde aldığım notları akılda kalıcı hale getirmek için hep zihin haritalarını kullandım ben. Şimdi de daha fazla insana yardımcı olabileceğini düşünerek bu notları herkesle paylaşacağım.

İçeride neler olacağından kısaca bahsetmiş oldum. İlk aşamada ders transferi gibi herkesi ilgilendiren genel başlıklardan başlamayı düşünüyorum. Ayrıca zihin haritalarını da düzenleyerek indirmeye hazır hale getireceğim.

Peki, bitti, işte bu kadar. Değil, hayır, durun!

Yukarıda birçok sebep açıkladım biliyorum, ancak bu sitenin burada olmasının bir sebebi daha var. İstiyorum ki hazırladığım yazılardan ve notlardan istifade eden insanlar ile, yani aynı konuya ilgi duyduğum insanlar ile tanışalım, konuşalım, birbirimizi destekleyelim. Dolayısıyla sizler de sitede yer alan içerikler ile ilgili yorum yapın, soru sorun, soruları cevaplayın ki burayı herkesin birbirinden öğrendiği bir yer haline getirelim.

Sağlıcakla kalın.

10 Yorumlar

 1. Muammer TOMBUL dedi ki:

  Hayırlı olsun, başarılı olmasını temenni ederim.

 2. bilgehan tombul dedi ki:

  Kardeşim Allah senden razı olsun vallahi

 3. Yusuf Seyman dedi ki:

  Allah yolunu açık etsin, mutluluğun daim olsun.

 4. Emre KURT dedi ki:

  Tebrik ederim. Emeğinize sağlık.

 5. Kerim Şahin dedi ki:

  Merhaba.
  Yaptığınız zihin haritalarina ulasamuyorum. Cop kutusuna atılmış deniyor.

  • Burak Seyman dedi ki:

   Merhaba Kerim. İşimden gücümden vakit ayırıp 1 saatimi site üzerindeki bütün haritaları kontrol etmeye ayırdım. Gezinti geçmişinin olmadığı Mozilla Firefox tarayıcısnı kullanarak bütün haritalara ulaşabildim. Lütfen kullandığınız platformu, işletim sistemini veya tarayıcı değiştirip tekrar deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip et